We’ve updated our Terms of Use to reflect our new entity name and address. You can review the changes here.
We’ve updated our Terms of Use. You can review the changes here.

acoustiYah EP

by acoustiYah

/
 • Digital Album
  Streaming + Download

  הורדה מיידית של האלבום בכמעט כל פורמט שתרצה.

  Immediate download of the album in your choice of 320k mp3, FLAC, or just about any other format you could possibly desire.

  ההורדה גם כוללת חוברת באיכות גבוהה של אומנות האלבום, והוידאו שלנו – תפילה תחת אש.

  The download also includes a high quality pdf booklet of the album art, and our video for Tfila Tachat Esh - Prayer Under Fire.
  Purchasable with gift card

    $5 USD  or more

  You own this

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  הדיסק המקורי, החדש והתמציתי- אקוסטיה, מגיע בשתי שפות, איכות גבוהה, במארז צבעוני לדיסק השחור, הנחמד והמותאם.

  The new self-titled acoustiYah EP comes in a bilingual, high quality, full color Digipack case with a sweet custom black cd.

  זה גם כולל הורדה מיידית של האלבום בעל עשרת הערוצים לפי בחירתך של כמעט כל פורמט שתרצה.

  It also includes immediate download of the 10 track album in your choice of 320k mp3, FLAC, or just about any other format you could possibly desire. The 320k mp3 should be fine for most people.
  ships out within 14 days
  Purchasable with gift card

    $10 USD or more 

  You own this  

   

1.
יש תקווה ואני רץ אחריה יש תקווה ואני דורש את פניה יש תקווה ואני רץ אחריה יש תקווה ואני חי בחיה היא לא פוליטיקה ולא מפלגות לא אמריקה ולא צבאות אף מדינה לא יכולה להביא את התקווה שאנחנו צריכים לא לחיצות יד ולא הסכמים לא תותחנים ולא קליעים אמונה בבני אדם תסתיים באכזבה אך אני רודף אחרי התקווה האמיתית אוליי הצלחנו להתקדם טכנולוגיה מרצדס בנז אבל במשפחה יש אותן בעיות ולא יודעים מה לעשות סובלנות אומרים כולם היא תשלים את העולם צריכים אמונה בעצמנו אבל גם היא כבר כשלה למה תהיה כגר בארץ למה תהיה כאיש נדהם ידענו כי לך חטאנו מקווה ישראל מושיע תקוות ישראל משיח (ספר ירמיה י''ד 9-7) יש תקווה... The True Hope chorus: there is hope and I’m running after her there is hope and I’m seeking her face there is hope and I’m running after her there is hope and I live in her life she's not politics, not political parties not America, and not armies no state can ever bring the hope that we need not handshakes, not agreements not artillery men, not bullets faith in humankind will end in disappointment but I am in pursuit of the True Hope (chorus) maybe we've succeeded to progress technology and a mercedes benz but in the family the same problems persist and we don't know how to deal with it tolerance, everyone claims, will complete our world "we need faith in ourselves" but that has already failed but I am in pursuit of the True Hope (chorus) why are You like a stranger in the land why are You like a man astounded we know that we've sinned against You the Hope of Israel - Saviour the Hope of Israel - Messiah (Jeremiah 14:7-9)
2.
התקווה האמיתית? מה זה? תקרא בכתובים ותדע The true hope? What is that? Read the Scriptures and you'll know.
3.
Dead man in the summer heat You feel it now beating on your face Just a little more time running in this race You know you got to make it through You feel like giving it all up You think you’ll never be enough I’ve got just one thing here to say Come on, won’t you listen to me You’re not alone in the fight you fight You’re not alone don’t give up tonight You’re not alone somewhere inside you feel it Someone’s behind you No sleep in the dead of night You lie awake questions on your mind You wonder sometimes why you are alive I know, sometimes its just too much Worn out from the burden on your back Stressed out, you can’t seem to find rest This pain is buried in your chest I know Someone to share your load What if it’s true? What if it’s true? What if there is a God and He really does love you? What would you do? What would you do? תירגום: "אתה לא לבד" כאיש שעומד למות בחום הקיץ אתה מרגיש אותו עכשיו מכה על פניך רק עוד קצת זמן נותר לרוץ במירוץ הזה אתה יודע שאתה צריך לסיים אותו אתה מרגיש לוותר על כולו אתה חושב שלעולם לא תהיה מספיק טוב יש לי רק משהו אחד כאן לומר אז מה, לא תקשיב לי? אתה לא לבד במאבק שאתה נאבק אתה לא לבד אל תוותר הלילה אתה לא לבד איפשהו בתוכך אתה מרגיש את זה יש מישהו מאחוריך, תומך בך. לא מצליח להרדם באמצע הלילה אתה שוכב ער ושאלות במחשבותיך אתה תוהה לפעמים למה אתה חי אני יודע, לפעמים זה פשוט יותר מדי שחוק מהמשא על גבך מותש, ואינך מצליח למצוא מנוח הכאב הזה טמון בליבך אני מכיר מישהו שיחלוק עימך את המשא שלך מה אם זה נכון? מה אם זה נכון? מה אם כן יש אלוהים והוא באמת אוהב אותך? מה היית עושה? מה היית עושה?
4.
5.
נפשנו חכתה ליהוה עזרנו ומגננו הוא כי־בו ישמח לבנו כי בשם קדשו בטחנו יהי־חסדך יהוה עלינו כאשר יחלנו לך ספר תהילים ל''ג 22-20 We wait in hope for the LORD; He is our help and our shield. In Him our hearts rejoice, For we trust in His Holy Name. May Your unfailing love rest upon us, O LORD, Even as we put our hope in you. Psalm 33:20-22 (NIV)
6.
우리 영혼이 여호와를 바람이여, 저는 우리의 도움과 방패시로다 우리 마음이 저를 즐거워함이여 우리가 그 성호를 의지한 연고로다 여호와여, 우리가 주께 바라는 대로 주의 인자하심을 우리에게 베푸소서 Psalm 33:20-22 in Korean תהילים ל''ג 22-20 בקוריאנית
7.
You walk down the street With that monkey on your back With that chip up on your shoulder You ain't never looking back It's a shame you can't see All the people left behind And you think that you are fine Yeah you think that you are fine Why don't you change? Why don't you put your past away? Why don't you change? Stop making the same mistake? Why don't you change? Cuz today is not too late To turn yourself around the other way You could write a book of all the stories that you tell There's no shortage of words But there's no water in the well You think you're so convincing As you play your little game But you're driving me insane Yeah you're driving me insane Why don't you change? Why don't you put your past away? Why don't you change? Stop making the same mistake? Why don't you change? Cuz today is not too late To turn yourself around the other way As I write these words I see reflections in my pen What you hate in others Is what you hate in yourself So if you catch me glaring and calling out your name Remind me that I am the same Yeah remind me that I am the same But I'm gonna change I'm gonna put my past away I'm gonna change Stop making the same mistake I'm gonna change Cuz today is not too late To turn myself around the other way תירגום: "שינוי" אתה הולך לך במורד הרחוב עם משא מעיק על גבך וחמום-מוח בגלל דבר-מה מן העבר שלך אתה לעולם לא מסתכל לאחור חבל שאתה לא יכול לראות את כל האנשים שנשארו מאחור ואתה חושב שאתה בסדר גמור כן אתה חושב שאתה בסדר גמור למה אתה לא משתנה? למה אתה לא שם את העבר שלך מאחוריך? למה אתה לא משתנה? הפסק לעשות את אותה הטעות למה אתה לא משתנה? כי היום עוד לא מאוחר מדי לסובב את עצמך לכיוון ההפוך היית יכול לכתוב ספר מכל הסיפורים שאתה מספר אין חוסר במילים אבל אין מים בבאר אתה חושב שאתה כל כך משכנע בזמן שאתה משחק את המשחק הקטנוני שלך אבל אתה משגע אותי כן אתה משגע אותי בזמן שאני כותב את המילים הללו אני רואה השתקפויות בעט שלי מה שאתה שונא באחרים זה מה שאתה שונא בעצמך אז אם אתה תופס אותי נוקב מבט וקורא בקול רם את שמך הזכר לי שאני אותו הדבר כן הזכר לי שאני אותו הדבר אבל אני הולך להשתנות...
8.
Let the earth give way Let the mountains fall Into the heart of the sea Let the breakers roar Let the mountains quake At the sound of their surging At the break of day, God will help us Come and see our mighty fortress Refuge and strength, help in trouble We will not fear - our God is with us Let the nations rage Let the famines come And the skies give warnings Do not lose heart The Son of Man comes Full of power and great glory תרגום: בהתמוטטות הארץ במוט הרים בלב ימים בנהמת הנחשולים ברעידת ההרים בקול געשם לפנות בוקר, אלוהים יעזרנו לכו-חזו במשגבנו רב העוצמה מחסה ועוז, עזרה בצרות אנו לא נירא, אלוהינו עימנו בנהמת הגויים בבוא תקופות רעב ובהינתן אזהרות מן השמים שלא תיפול רוחכם בן האדם בא מלא גבורה וכבוד רב השמים והארץ יעברו אבל דברך עדיין יעמוד
9.
10.
יושבים ושומעים אזעקות ופיצוצים מקווים שלא יהיו נפגעים מצלצלים כל הקרובים בודקים שאנחנו לא ניזוקים אלוהים, בוא הנה כי צריכים הגנה אם לא ממך ממי היא תבוא אלוהים, מה עכשיו המציאות היא רעה ולא יודעים מה עתיד לקרות אני יושב בסתר עליון אומר לה' מחסי ומצודתי ולא אירא מפחד לילה מחץ יעוף יומם לא אפחד ענה לתפילותינו שמור על ילדינו הביא אותנו לשלום A Prayer Under Fire Sitting and listening to sirens and explosions Hoping that no one will be hurt All those close to us are calling Checking to make sure that we’re unharmed chorus: God, draw near, we need protection If not from You, from whom will it come? God, what now? Things here are all wrong And we don’t know what the future holds I sit in the secret place of the Most High I will say to the LORD, "My refuge and my fortress” I will not dread terror by night I will not fear the arrow that flies by day (chorus) Answer our prayers Protect our children Bring us into Peace

about

כשאיירין ואני עברנו לישראל לפני 4 שנים, מעולם לא דמיינו שדיסק זה יצא לאור. איכשהו, למדנו את השפה, מצאנו כמה חברים ישראלים טובים לנגן יחדיו, וקיבלנו השראה לכתוב את השירים הללו. חצי בעברית, וחצי באנגלית, דיסק זה נולד מהניסיונות שלנו, רגשות, ואינטראקציות עם אנשים ישראליים והתרבות במשך השנים האחרונות. תקוותנו היא שהשירים האלה איכשהו יעודדו אתכם באתגרים שאיתם אנו מתמודדים בחיינו ובעולם כיום.

שלום,

- אנטוני מאקוסטיה

When Irene and I moved to Israel 4 years ago, we never imagined this disc would take place. Somehow, we learned the language, found some great Israeli friends to play with, and were inspired to write these songs. Half in Hebrew, and half in English, this disc is born out of our experiences, emotions, and interactions with Israeli people and culture over these last few years. Our hope is that these songs would somehow encourage you through the challenges we face in our lives and in the world today.

Peace,

- anthony from acoustiYah

credits

released April 4, 2010

.

acoustiYah אקוסטיה :
anthony & irene chapman אנטוני ואיירין צ'פמן
dorian kim דוריאן קים
tal bass טל בס
evan bass אבן בס

www.acoustiYah.com

www.facebook.com/acoustiyah
www.youtube.com/acoustiyah
www.myspace.com/acoustiyah


מפיק: אנטוני צ'פמן
produced by: anthony chapman

מפיק בפועל: ג'ו פאסקוויץ'
executive producer: joe paskewich

כל המילים, הלחנים, והעיבודים חוברו על ידי אנטוני צ'פמן
all songs written by anthony chapman


guest musicians מוזיקאים אורחים:
bass: brandon wehn גיטרה בס – בראנדון וין
trumpet : avi schwartz חצוצרה – אבי שווארץ
B3: carl franklin קארל פראנקלין

engineered by טכנאי הקלטה:
anthony chapman אנטוני צ'פמן
avner boskey אבנר בוסקי
brandon wehn בראנדון וין

mixed and mastered by טכנאי מיקס ומסטרינג:
carl franklin, tim bushong קארל פראנקלין, טים בושונג

recorded at הוקלט ב:
הבית הישן, באר שבע
The Old House, Beer Sheva
אולפן LJH, באר שבע
L.J.H. studio, Beer Sheva
אולפן ארבע הרוחות, עומר
Four Winds Studio, Omer
אולפן פוואפ, ניו לונדון
Pwop Studio, New London

עיצוב: נתנאל בס, נאבא הפקות
design: nathanael bass, naba productions
צילום: ריקי צ'פמן
photography: ricky chapman, rickychapman.com

license

all rights reserved

tags

about

acoustiYah Israel

contact / help

Contact acoustiYah

Streaming and
Download help

Shipping and returns

Redeem code

Report this album or account